Tabulka níže znázorňuje rozmístění varhanních píšťal do třech varhanních strojů. Jednotlivé stroje jsou ucelené části varhan vybavené vlastními rejstříky a ovládané varhaníkem z vlastní klaviatury pro hru rukama či pedálnice pro hru nohama. Varhany mají dva manuály – I. manuál je Hlavní stroj varhan, ze II. manuálu se ovládá tzv. Žaluziový stroj, třetí stroj ovládá varhaník z pedálové klavitury.
Každý řádek v jednotlivém varhanním stroji představuje jeden varhanní rejstřík.
Jeden rejstřík se sestává z řady píštal stejného zvukového charakteru seřazených v tabulce od největší, nejhlouběji znějící píšťaly – v tabulce umístěné zcela vlevo, až po nejmenší píšťalu, která vydává nejvyšší tón – v tabulce umístěné vpravo.
Jednotlivé rejstříky se od sebe odlišují svým zvukovým charakterem, především silou a barvou tónu v závislosti na materiálu, konstrukci a menzuře – tj. několika desítkách dalších parametrů píšťal daného rejstříku. Varhaník může jednotlivé rejstříky nezávisle na sobě zapínat nebo vypínat a tím měnit celkový zvuk nástroje. Číslo za názvem rejstříku značí jeho polohu – to znamená v jaké výšce píšťaly daného rejstříku znějí. Tato výška se udává tradičně ve stopách. Čím vyšší číslo, tím hlouběji píšťaly daného rejstříku zní.
Každé políčko v tabulce reprezentuje jednu konkrétní píšťalu, které jsou rozděleny do cenových hladin podle své přibližné velikosti a náročnosti na výrobu a ozvučení. Přispět na pořízení či opravu píšťal můžete v různých cenových hladinách (vizte legendu pod tabulkou).
Jeden dárce může adoptovat jednu i více píšťal. Vždy je však třeba adoptovat každou píšťalu zvlášť.